Przejdź do głównej zawartości

W poszukiwaniu Sacrum czyli Festiwal Muzyki Niezwykłej

W ramach Festiwalu odbył się również koncert zespołów Floripari i Perfugium, na którym muzycy wystąpili z repertuarem Cantigas de Santa Maria, czyli średniowiecznymi pieśniami pielgrzymów kastylijskich, wychwalającymi Matkę Najświętszą, projekt ten to pierwsze na naszym rynku opracowanie tych XIII-wiecznych poezji, które zostały przetłumaczone na język polski i zarejestrowane na płycie zespołu. Na tym koncercie nie byłem obecny, więc nie mogę podzielić się swoimi wrażeniami z niego.



Bardzo ciekawym wydarzeniem był też koncert zamykający towarzyszące Festiwalowi - Warsztaty Muzyki Niezwykłej. Koncert prezentował najnowszą twórczość chóralną znanego polskiego dominikanina Dawida Kusza OP. Większość kompozycji stanowiły utwory a cappella do tekstów najbardziej znanych antyfon maryjnych takich jak: Ave Maria, Inviolata, Ave Regina, Tota pulchra itp. Repertuar ten wymaga zdecydowanie zaawansowanego zespołu wykonawczego, nie są to proste kompozycje, z którymi mogłaby sobie poradzić zwykła schola.

Muzyka Dawida Kusza OP przeniknięta jest idiomem sakralnym, a jego technika kompozytorska znakomicie łączy w sobie nowoczesne poszukiwania brzmieniowe z tradycyjnymi technikami i stylami poprzednich epok. Twórczość ta zakorzeniona jest w bogatej tradycji europejskiej muzyki kościelnej, stąd obecne w niej inspiracje m.in. chorałem gregoriańskim czy polifonią renesansową.


Wszystkie koncerty gromadziły ogromną liczbę publiczności wypełniającej po brzegi niemałe przecież krakowskie gotyckie bazyliki: Trójcy Świętej (ojców dominikanów), Bazyliki Mariackiej i Bazylki ojców franciszkanów, z których każda mieści po kilka tysięcy osób.

Festiwal Muzyki Niezwykłej jest niewątpliwie nową jakością w skali całego kraju, ponieważ nie tylko prezentuje niezwykle wartościową muzykę w najlepszych wykonaniach, ale niesie ze sobą konkretną misję, poszukiwania w muzyce Sacrum, odkrywania i przywracania muzyki liturgicznej do jej właściwego kontekstu: zarówno przestrzeni sakralnej kościołów jak i docelowo do liturgii. Również warsztaty prowadzone w tym samym czasie mają na celu podniesienie kompetencji i doskonalenie umiejętności muzyków kościelnych. Gratuluję Fundacji znakomitego Festiwalu, który wystartował z ogromnym sukcesem, oby idea ta była kontynuowana w kolejnych latach z podobnym rozmachem i podobnym poziomie.

Pełny tekst relacji z Festiwalu Muzyki Niezwykłej dostępny - tutaj

Daniel Wierzejski

fot. Katarzyna Klimek (FDOL)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Orkiestrownik

Co to takiego Orkietrownik? Nie jest to kierownik orkiestry, ani żadne wymyślne urządzenie do strojenia orkiestry, lecz rewelacyjny internetowy, multimedialny przewodnik po orkiestrze symfonicznej. Mówiąc w skrócie Orkiestrownik to cykl nagrań edukacyjnych, na które składa się 18 filmowych etiud o instrumentach orkiestry. Orkiestrownik powstał jako wspólne przedsięwzięcie Instytutu Muzyki i Tańca oraz Narodowego Instytutu Audiowizualnego, do programu tego zostali zaproszeni muzycy tworzący jedną z najlepszych polskich orkiestr - Sinfonię Varsovię. Celem projektu, realizowanego m.in dla potrzeb ogólnopolskiego Programu  filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!  jest pokazanie fenomenu tak wielkiego organizmu, jakim jest orkiestra symfoniczna oraz przedstawienie ról i znaczenia poszczególnych instrumentów. Nagrania tych filmów, odbyły się w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia. Strona internetowa projektu znajduje się pod tym - linkiem . Po wejściu na stronę ukazuje n...

"Zmartwychwstanie" II Symfonia c-moll Gustawa Mahlera

Mahlerowskie katharsis II Symfonia „Zmartwychwstanie” była chyba pierwszym utworem Gustawa Mahlera z pośród twórczości tego kompozytora jaki usłyszałem, była to miłość od pierwszego wejrzenia i trwa niezmiennie do dziś, co się potwierdziło na wczorajszym koncercie. Po raz kolejny uzmysłowiłem sobie jak wspaniałe jest to dzieło, dla mnie chyba najwspanialsza z wszystkich symfonii.    Ta muzyka zwłaszcza w kulminacyjnych momentach daje odczucie wzniosłości, majestatu. Mahler dosięgną tu ekstremów, jego kontrasty są porażające i mogą wywołać u słuchacza poczucie duchowego wstrząsu bliskiego temu, które miały wywoływać antyczne greckie tragedie czyli katharsis – oczyszczającego umysł człowieka.   Doskonała instrumentacja, bardzo dramatyczna narracja muzyczna, bogactwo inwencji melodycznej i pomysłów kompozytorskich, (o których twórcy współczesnej muzyki filmowej mogliby tylko pomarzyć), to najważniejsze atuty twórczości Mahlera.   II Symfoni...

Siedem odsłon Stefana Kisielewskiego część VI

Pisarz Wszechstronność Stefana Kisielewskiego jest zadziwiająca, właściwie był to człowiek „renesansowy”. Często powtarza się jego słynne powiedzenie o tym, iż mnożył się poprzez dzielenie i rzeczywiście im bardziej był podzielony pomiędzy różne aktywności tym więcej go było. Właśnie przez tak szeroką działalność osoba Kisielewskiego rozpoznawalna jest zarówno w sferach literackich jaki muzyczny, politycznych oraz biznesowych.   Kisielewski w świecie literackim przebywał od dziecka, pochodził z rodziny o bogatych tradycjach literackich, nic więc dziwnego, że i on zaczął tworzyć. Do pisania w czasie wojny zachęcał go przyjaciel – Czesław Miłosz, który też pomógł mu w debiucie, polecając go wydawcy. Powstała wtedy pierwsza powieść Kisielewskiego Sprzysiężenie . Wydana została dopiero po wojnie i od razu wywołał skandal. Mariusz Urbanek w swej monografii rodu Kisielewskich tak pisze:   W grudniu 1946 roku, (…) ukazało się Sprzysiężenie. Powieść stała s...