Co to takiego Orkietrownik? Nie jest to kierownik orkiestry, ani żadne wymyślne urządzenie do strojenia orkiestry, lecz rewelacyjny internetowy, multimedialny przewodnik po orkiestrze symfonicznej. Mówiąc w skrócie Orkiestrownik to cykl nagrań edukacyjnych, na które składa się 18 filmowych etiud o instrumentach orkiestry.
Orkiestrownik powstał jako wspólne przedsięwzięcie Instytutu Muzyki i Tańca oraz Narodowego Instytutu Audiowizualnego, do programu tego zostali zaproszeni muzycy tworzący jedną z najlepszych polskich orkiestr - Sinfonię Varsovię. Celem projektu, realizowanego m.in dla potrzeb ogólnopolskiego Programu filharmonia/ostrożnie, wciąga!!! jest pokazanie fenomenu tak wielkiego organizmu, jakim jest orkiestra symfoniczna oraz przedstawienie ról i znaczenia poszczególnych instrumentów. Nagrania tych filmów, odbyły się w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia.
Strona internetowa projektu znajduje się pod tym - linkiem. Po wejściu na stronę ukazuje nam się graficzny prospekt obrazujący rozmieszczenie poszczególnych grup instrumentalnych oraz pojedynczych instrumentów. Przy najechaniu kursorem na daną grupę lub instrument, zostają one podświetlone oraz wskazana nazwa instrumentu i jego grupy. Po kliknięciu w nie, otwiera się okienko z projekcją krótkich filmów, w których muzycy prezentują swój instrument oraz opowiadają o specyfice pracy w orkiestrze i meandrach grania w swojej sekcji instrumentów.
Filmy sa bardzo dobrze zrealizowane, w prostej, oszczędnej, przyciemnionej konwencji. Artyści choć nieco spięci to jednak naturalni - wiadomo w końcu, że nie są aktorami tylko muzykami. Co ważne nagrania dźwięku samych instrumentów są dobrze zarejestrowane (choć wypowiedzi muzyków minimalnie słabiej).
Chwali się muzykom, że dla zobrazowania brzmienia swych instrumentów zazwyczaj wykonali fragment jakiegoś znanego dzieła, co ma znaczenia dla celów edukacyjnych, by uczniowie mogli kojarzyć brzmienie instrumentu, z charakterystycznym motywem utworu, który mają szanse znać.
Orkiestrownik to doskonałe narzędzie wspomagające dla nauczycieli muzyki, audycji muzycznych i wszelkich pokrewnych przedmiotów szkolnych. Prezentacja tych filmów na lekcji znakomicie zobrazuje uczniom omawiane na zajęciach instrumenty muzyczne i urozmaici same lekcję. Rzadko jest możliwość pożyczenia tylu instrumentów na zajęcia od znajomych muzyków, a większość zwykłych szkół nie jest zbyt dobrze wyposażone w tym względzie.
Gratuluję pomysłu i realizacji osobom z IMITu i NInA. To naprawdę przydatny edukacyjnie i artystycznie projekt. Brakuje mi może tylko scalającego obrazu końcowego czyli wypowiedzi dyrygenta o tym jak to jest kierować orkiestrą, wyciągać z niej zamierzone brzmienia? Przydałby się też filmik, w którym wystąpili by wszyscy muzycy, grając razem.
Komentarze
Prześlij komentarz