
Chór Stavropoleos. Fot. Katarzyna Płaszczyńska
Koncerty festiwalu Muzyka w Starym Krakowie, zawsze przyciągają liczną publiczność, również wczorajszego wieczoru słuchacze szczelnie wypełniły jeden z największych krakowskich kościołów – gotycką bazylikę ojców dominikanów. Tym razem było to o tyle zaskakujące, że Bizantyjski chór STAVROPOLEOS z Bukaresztu, prezentował muzykę z poza głównego nurtu twórczości obecnej na salach koncertowych i festiwalach.
Mieliśmy do czynienia z piękną muzyką, ale zarazem bardzo trudną i wymagającą od słuchacza, pewnego osłuchania, otwarcia, większej wrażliwości. Pierwszą trudnością była już chociażby bariera językowa, śpiewanych tekstów, kolejną trudnością dla nie przyzwyczajonych uszu, mogły być bizantyjskie skale, na których oparte były śpiewy, stanowiące o uroku, inności i zarazem pięknie tej muzyki.
Odmiennością muzyki bizantyjskiej jest też urytmizowanie wszelkich śpiewów, jest to element nadający muzyce cechy dynamizmu, energetyki przebiegu melodycznego. To właśnie rytm chorału tak bardzo różni wykonawstwo Wschodnich i Zachodnich chrześcijan. Rytm zagubiony w tradycji Zachodu najprawdopodobniej w toku historii, przemian, reform i obumierania tradycji w muzyce bizantyjskiej jest bardzo ważnym elementem.
Dla słuchaczy zaznajomionych z tą muzyką oferuje ona bogactwo i piękno melodii i harmonii, mistykę innego rodzaju skupienia, kontemplacji, piękno mocnego, naturalnego śpiewu oraz wydłużony czas liturgiczny. Co doceniają coraz większe grono jej miłośników.
Gabriel Konstanty Oprea. Fot. Katarzyna Płaszczyńska
Efektem tego spotkania Wschodniej muzyki ze słuchaczem ukształtowanym w kulturze Zachodu i w modelu muzyki sakralnej Zachodniego Chrześcijaństwa, był ogromny sukces chóru Stavropoleos. Publiczność w wielkim skupieniu wysłuchała całości programu nagradzając na końcu bardzo entuzjastyczną owacją. Zespół bisował trzykrotnie, wywoływany oklaskami.
Bardzo fascynuje fakt, iż tego typu koncerty, z muzyką bardziej wymagającą cieszą się liczną publicznością. Układając programy kolejnych koncertów i festiwalów organizatorzy będą mogli odważnie kreować repertuar, niekoniecznie zamykając się w obrębie muzyki najczęściej grywanej.
Daniel Wierzejski
Chór StavropoleosXXXV Festiwal Muzyka w Starym Krakowie
Bizantyjski Chór STAVROPOLEOS Bukareszt, Rumunia
20 sierpnia 2010 o godz. 20.30.
Bazylika ojców dominikanów ul. Stolarska 12

Śpiewak Chóru Stavropoleos. Fot. Katarzyna Płaszczyńska
Tekst ukazał się w:
http://polskamuza.eu/wywiady.php?id=170
oraz w podobnej wersji
http://www.liturgia.pl/node/9157
Komentarze
Prześlij komentarz