
photo arichve org.
Na wawelskim dziedzińcu Stefana Batorego w najbliższy weekend zagości jeden z najlepszych duńskich chórów Sokkelund Sangkor w programie koncertu znajdą się: polska i duńska muzyka kompozytorów renesansu (Mogens Pederson, Wacław z Szamotuł) przez romantyzm po współczesnego kompozytora Bernharda Lewkovitcha, syna polskich emigrantów.
Sokkelund Sangkor od swego powstania w roku 1984 wykonuje wszystkie rodzaje muzyki chóralnej, od najdawniejszej po współczesną. Zespół jest wybitnym ambasadorem skandynawskiej tradycji śpiewu chóralnego, w którą wpisane są: dbałość o sugestywne prowadzenie frazy, piękny dźwięk, dynamiczna, przekonująca ekspresja. Chór może się poszczycić nienaganną intonacją niezależnie od wykonywanego repertuaru, który rozciąga sie od muzyki renesansowej, aż po skomplikowane aranżacje jazzowe, a jego występy charakteryzuje unikatowy poziom ekspresji. Jest to jeden z najlepszych chórów w Danii, o czym świadczy przyznana mu w 2001 roku nagroda Hoimboe. Chór bierze udział w wielu projektach, wśród których wykonując najczęściej repertuar a capella. Muzycy Sokkelund Sangkor są zaangażowani we współpracę z takimi zespołami, jak Orkiestra Symfoniczna w Heisingborg czy Leipziger Kammerorchester. Wykonywany przez nich repertuar obejmuje zarówno tradycyjną muzykę a capella, jak i większe formy wokalno-instrumentalne, np. Mesjasza Haendla, którego doroczne wykonanie od lat cieszy się ogromną popularnością i uznaniem.
Założycielem i dyrygentem Sokkelund Sangkor jest Morten Schuldt-Jensen, kształcił się on w Kopenhadze - ukończył studia muzyczne na tamtejszym uniwersytecie oraz dyrygenturę w Królewskim Konserwatorium Muzycznym. Od kilku lat wykłada na macierzystych uczelniach, a takie jest profesorem dyrygentury chóralnej i orkiestrowej w Konserwatorium we Freiburgu - znaczącym ośrodku muzyki chóralnej w Europie. W latach 1999-2006 prowadził chór Gewandhaus w Lipsku. Od kilku lat jest także gościnnym dyrygentem Chóru Kameralnego Duńskiego Radia, berlińską Akademie fur Alte Musik. Jako chórmistrz pracował obok takich dyrygentów jak Sir Simon Rattle, Sir John Eliot Gardriner, Sir Colin Davis, Herbert Blomstedt, Riccardo Chailly, Philippe Herreweghe, René Jacobs, Marcello Viotti, Jiri Behlolavek, Vladimir Ashkenazy, Peter Schreier, Walter Welle i wielu innych, przygotowując projekty dla: Filharmoników Berlińskich, Akademie fur Alte Musik, Freiburskiej Orkiestry Barokowej oraz Orkiestry Symfonicznej Duńskiego Radia.
Z wielką ciekawością oczekujemy jak ten wspaniały duński chór poradzi sobie z wykonaniem polskich kompozycji, w których zapewne poważną trudnością może okazać się polski tekst słowny.
Daniel Wierzejski
Wawel o zmierzchu
20 & 21 VIII godzina 19.30
Wykonawcy:
Sokkelund Sangkor – chór
Morten Schuldt-Jensen – dyrygent
Program:
Mogens Pederson (~ 1585-1623) Deus miseriatur nostrt Ad te levavi oculos meos
Wacław z Szamotuł (~1524-1560) Już się zmierzcha
Niels Wilhelm Gade (1817-1890) Morgensang, Gebetk, O du, der du die Liebe bist
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) Richte mich, Gott
Bernhard Lewkovitch (*1927) Korn, lad os juble for Herren Min sjcel er stille for Gud alene Herre, du vendte min sorg tu dans
Józef Świder (*1930) Herr, erbarme du dich meiner Cantus tristis Cantus gloriosus
Komentarze
Prześlij komentarz