Przejdź do głównej zawartości

Nowa książka o Stefanie Kisielewskim

Staraniem PWM właśnie ukazała się książka, której bardzo brakowało na polskim rynku muzycznym oraz w szerszym obrębie kultury polskiej. Długo oczekiwana i niezwykle potrzebna monografia życia i twórczości Stefana Kisielewskiego, autorstwa Małgorzaty Gąsiorowskiej – teoretyka muzyki, autorki popularnej i znakomitej monografii o Grażynie Bacewicz.
 
Od śmierci Stefana Kisielewskiego minie w tym roku dwadzieścia lat, w tym czasie ukazało się wiele książek, artykułów, prac naukowych poświęcony życiu oraz twórczości Kisiela jednakże, aż do teraz brakowało omówienia jego twórczości muzycznej. Małgorzata Gąsiorowska postanowiła uzupełnić ten brak pisząc przez blisko osiem lat monografię o słynnym Kisielu, w której przedstawiła całościowo jego dorobek artystyczny, kładąc szczególny nacisk na muzyczną stronę jego twórczości.

Na blisko trzystu stronach została przedstawiona postać – śmiało można powiedzieć „człowieka renesansu”: pisarza, publicysty, nauczyciela, polityka, a przede wszystkim kompozytora. Wyłania się z tych stron postać człowieka i twórcy z całą jego złożonością osobowości, mentalnością, filozofia, ukazaną na tle życiowych zdarzeń oraz biegu historii dwudziestowiecznej Polski. Autorka zestawia i systematyzuje poglądy kompozytora, ukazuje drogę jego rozwoju, pisze o jego fascynacjach, przyjaciołach, rodzinie, pracy zawodowej, twórczości, a także analizuje jego muzykę. Nie zabrakło oczywiście słynnych anegdot z życia Kisiela, jego aforyzmów, często też są przywoływane jego słowa w rozmaitych cytatach z wypowiedzi czy artykułów.

Książka dzieli się na cztery rozdziały i to właściwie jest jej najsłabszy punkt, gdyż tak ogólny podział utrudnia znacznie wyszukanie interesujących czytelnika informacji. Brakuje podrozdziałów, które by wyodrębniały kolejne etapy życia, czy fazy twórczości, co pomogłoby usystematyzować tak duży materiał i odnajdywać pożądane informacje.
 
Publikacja obfituje w liczne przykłady nutowe utworów Kisiela, zawiera również bogactwo zdjęć ilustrujących życie i twórczość Kisielewskiego, są tu więc zarówno zdjęcia portretowe Kisiela jak i z rodziną, z różnymi znanymi osobistościami i przyjaciółmi: z papieżem Janem Pawłem II, Czesławem Miłoszem itp. Nie zabrakło też zdjęć partytur i książek oraz różnych dokumentów. Książka zawiera także wykaz twórczości Stefana Kisielewskiego, bibliografię, indeks utworów i pism, spis przykładów nutowych, spis ilustracji oraz indeks osób i tytułów.

Praca ta godna jest polecenia każdemu, nie tylko ze względu na nowe, całościowe ujęcie osoby i twórczości Stefana Kisielewskiego, ale również ze względu na bardzo przystępny sposób w jaki została napisana, z całą elokwencją autorki. Postać legendarnego Kisiela wciąż fascynuje, zarówno ludzi młodych jak i w tych dojrzałym wieku, jego niezłomna postawa i mądrość życiowa, nadal mogą być dla wielu drogowskazem. Warto też poznać jego dokonania jako kompozytora.
 
Polecamy! 
Daniel Wierzejski
 
Na naszych stronie Polska Muza można przeczytać fragmenty tej książki: tutaj i tutaj.

Autor: Małgorzata Gąsiorowska
Tytuł: Kisielewski
Wydawca: PWM
Oprawa: twarda
Nr ISBN/ISSN: 978-83-224-0921-3
Liczba stron: 338
Format: A5 stoj. 145x205
Wersja językowa wydania: pol.
Rok wydania: 2011

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Orkiestrownik

Co to takiego Orkietrownik? Nie jest to kierownik orkiestry, ani żadne wymyślne urządzenie do strojenia orkiestry, lecz rewelacyjny internetowy, multimedialny przewodnik po orkiestrze symfonicznej. Mówiąc w skrócie Orkiestrownik to cykl nagrań edukacyjnych, na które składa się 18 filmowych etiud o instrumentach orkiestry. Orkiestrownik powstał jako wspólne przedsięwzięcie Instytutu Muzyki i Tańca oraz Narodowego Instytutu Audiowizualnego, do programu tego zostali zaproszeni muzycy tworzący jedną z najlepszych polskich orkiestr - Sinfonię Varsovię. Celem projektu, realizowanego m.in dla potrzeb ogólnopolskiego Programu  filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!  jest pokazanie fenomenu tak wielkiego organizmu, jakim jest orkiestra symfoniczna oraz przedstawienie ról i znaczenia poszczególnych instrumentów. Nagrania tych filmów, odbyły się w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia. Strona internetowa projektu znajduje się pod tym - linkiem . Po wejściu na stronę ukazuje n...

"Zmartwychwstanie" II Symfonia c-moll Gustawa Mahlera

Mahlerowskie katharsis II Symfonia „Zmartwychwstanie” była chyba pierwszym utworem Gustawa Mahlera z pośród twórczości tego kompozytora jaki usłyszałem, była to miłość od pierwszego wejrzenia i trwa niezmiennie do dziś, co się potwierdziło na wczorajszym koncercie. Po raz kolejny uzmysłowiłem sobie jak wspaniałe jest to dzieło, dla mnie chyba najwspanialsza z wszystkich symfonii.    Ta muzyka zwłaszcza w kulminacyjnych momentach daje odczucie wzniosłości, majestatu. Mahler dosięgną tu ekstremów, jego kontrasty są porażające i mogą wywołać u słuchacza poczucie duchowego wstrząsu bliskiego temu, które miały wywoływać antyczne greckie tragedie czyli katharsis – oczyszczającego umysł człowieka.   Doskonała instrumentacja, bardzo dramatyczna narracja muzyczna, bogactwo inwencji melodycznej i pomysłów kompozytorskich, (o których twórcy współczesnej muzyki filmowej mogliby tylko pomarzyć), to najważniejsze atuty twórczości Mahlera.   II Symfoni...

Siedem odsłon Stefana Kisielewskiego część VI

Pisarz Wszechstronność Stefana Kisielewskiego jest zadziwiająca, właściwie był to człowiek „renesansowy”. Często powtarza się jego słynne powiedzenie o tym, iż mnożył się poprzez dzielenie i rzeczywiście im bardziej był podzielony pomiędzy różne aktywności tym więcej go było. Właśnie przez tak szeroką działalność osoba Kisielewskiego rozpoznawalna jest zarówno w sferach literackich jaki muzyczny, politycznych oraz biznesowych.   Kisielewski w świecie literackim przebywał od dziecka, pochodził z rodziny o bogatych tradycjach literackich, nic więc dziwnego, że i on zaczął tworzyć. Do pisania w czasie wojny zachęcał go przyjaciel – Czesław Miłosz, który też pomógł mu w debiucie, polecając go wydawcy. Powstała wtedy pierwsza powieść Kisielewskiego Sprzysiężenie . Wydana została dopiero po wojnie i od razu wywołał skandal. Mariusz Urbanek w swej monografii rodu Kisielewskich tak pisze:   W grudniu 1946 roku, (…) ukazało się Sprzysiężenie. Powieść stała s...