Awangarda muzyki dawnej, muzyka żywej tradycji, docieranie do źródeł i autentyzm wykonań, poszukiwanie naszych korzeni muzycznych, to główne wyznaczniki fenomenu jakim jest festiwalu Pieśń Naszych Korzeni. Jednego z największych i najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce, który co roku odbywa się malowniczym podkarpackim Jarosławiu, ściągając rzesze fascynatów muzyki: dawnej, etnicznej i rozmaitych lokalnych tradycji liturgicznych.
W dniach od 22 do 29 sierpnia, odbędzie się kolejna – osiemnasta już edycja festiwalu. Koncerty jak co roku odbywać się będą w przepięknych, zabytkowych przestrzeniach jarosławskich świątyń, głównie obrządku łacińskiego, ale także w cerkwi. Zaplanowano również jeden koncert nocny. Co roku podejmowany jest jakiś nowy temat przewodni, tym razem są aż trzy wątki: dramat liturgiczny na Wschodzi i Zachodzie (Oficjum Pieca i Ordo Virtutum) muzyka turecka i kultura suficka oraz kobieca twórczość kompozytorska (Barbara Strozzi i Hildegarda z Bingen).
Jednym z bardziej oczekiwanych wydarzeń jest koncert znakomitego zespołu Sirin z Moskwy i Męskiego Chóru Prawosławnego Klasztoru w Supraślu, którzy przedstawią Oficjum Świętych Młodzianków w piecu ognistym, wydarzenie łączące elementy teatru, liturgii i muzyki. W programie festiwalu, przewidziano też muzykę na instrumenty klawiszowe z dworu Jana I Aragońskiego z końca XIV wieku, czyli najstarsze zabytki muzyki instrumentalnej, wykonywaną na zrekonstruowanych instrumentach z epoki. Dla miłośników Violi da gamba przewidziano koncert z muzyką włoską z XVII wieku, będzie też można usłyszeć recital muzyki sufickiej, chorał normańsko-sycylijski, italo-grecki oraz tunezyjski w wykonaniu zespołu Graindelavoix z Belgii, którego podejście do wykonawstwa muzyki średniowiecznej jest nie tylko niekonwencjonalne, ale momentami wręcz awangardowe.

Ciekawą propozycją jest też koncert poświęcony twórczości Wojciecha Bobowskiego (znanego także jako Ali Ufki Beja) – Polaka, który w XVII wieku jako młody mężczyzna został wzięty do niewoli przez Tatarów, a później sprzedany na dwór tureckiego sułtana, gdzie zrobił karierę m.in. jako muzyk i oficjalny tłumacz. Jego zapisy klasycznej muzyki tureckiej są pierwszym i najważniejszym źródłem muzyki osmańskiej XVI i XVII w.
Dodatkowo jak zawsze w czasie trwania festiwalu odbywać się będą warsztaty chorału gregoriańskiego i gregoriańskie liturgie, seminaria „Pieśń Naszych Korzeni”, na których uczestnicy odkrywać będą znaczenie śpiewu, jego roli w kościele oraz warsztaty chorałowe i chóru festiwalowego. Jak co roku wezmą w nich udział, zarówno artyści występujący na festiwalu, jak i publiczność. Zdobyte na nich umiejętności zostaną wykorzystywane podczas mszy gregoriańskiej, która w niedzielę zakończy festiwal. Natomiast chór festiwalowy, który w tym roku składać się będzie głównie z kobiet wystąpi w koncercie finałowym, w którym wykona średniowieczny moralitet wielkiej Hildegardy z Bingen.
Festiwal to nie tylko wspaniała muzyka, ciekawe warsztaty i seminaria, ale cudowne miejsce gdzie pośród zabytków Jarosławia i pięknego Opactwa, można na tydzień przenieść się jak gdyby w inny rzeczywistość, znaleźć odpoczynek dla ducha.
Wszystkim, którzy nie będą mogli w te wakacje udać się do Jarosławia na Festiwal polecamy transmisje koncertów w Drugim Programie Polskiego Radia we wtorek 24 sierpnia i czwartek 26 sierpnia o godzinie 20.00.
Gorąco polecamy!
Daniel Wierzejski
XVIII Festiwal Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu
22 – 29 sierpnia 2010
Program:
Niedziela, 22 sierpnia, kościół św. Mikołaja, godz. 20:00
Bella Discordia (Austria) La Virtuosissima Cantatrice
Kantaty i arietty Barbary Strozzi
Poniedziałek, 23 sierpnia, klasztor oo. Franciszkanów, godz. 20:00
Tasto Solo (Hiszpania) Johan dels orguens. Les ménestrels claviéristes a la cour de Jean I d’Aragon
Muzyka na instrumenty klawiszowe z dworu Jana I Aragońskiego (koniec XIVw.)
Wtorek, 24 sierpnia, kolegiata, godz. 20:00
Duet Pianca & Ghielmi (Włochy)
Włoska muzyka na violę da gamba i lutnię z XVII wieku
Środa, 25 sierpnia, klasztor oo. Dominikanów, godz. 20:00
Kudsi Erguner Ensemble (Turcja) Ali Ufki: Mecmua'i Saz-u söz
(program poświęcony pamięci Wojciecha Bobowskiego w 400-setną rocznicę urodzin)
Czwartek, 26 sierpnia, kolegiata, godz. 20:00
Sirin (Rosja) Oficjum Świętych Młodzianków w piecu ognistym.
Wraz z Męskim Chórem Prawosławnego Klasztoru w Supraślu
Piątek, 27 sierpnia, Cerkiew grecko-katolicka, godz. 20:00
Graindelavoix (Belgia)
w programie Rękopis z Palermo (ok. 1140), chorał normańsko-sycylijski, italo-grecki oraz tunezyjski, wykonawcy: kantorzy z Belgii, Estonii, Rumunii, Tunezji kier. art. Björn Schmelzer
Piątek, 27 sierpnia, koncert nocny, kościół św. Mikołaja, godz. 23:30
Ahmed Şahin (Turcja)
Recital muzyki sufickiej
Sobota, 28 sierpnia, klasztor oo. Dominikanów, godz. 20.45
Schola Mulierum Silesiensis i Żeński Chór Festiwalowy (kier. Robert Pożarski) Hildegarda z Bingen: Ordo Virtutum
Niedziela, 29 sierpnia, kolegiata, godz. 11:00
Missa gregoriana
Uroczysta msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego
Kantor: Marcin Bornus-Szczyciński
Msza w intencji NSZZ Solidarność w 30 rocznicę powstania
Komentarze
Prześlij komentarz