![]() |
fot. Tomasz Wiech, FMF |
Muzyka Alberto Iglesiasa zainaugurowała 6. Festiwal Muzyki Filmowej organizowany w Krakowie corocznie przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Obecna edycja przynosi kilka nowości i urozmaiceń: pierwsza z nich to zmiana terminu festiwalu, zazwyczaj odbywającego się w maju, a przeniesionego w tym roku na wrzesień.
Alberto Iglesiasa jest jednym z ciekawszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej, o wyraźnym rysie indywidualnym. Nie jest to twórczość w typie hollywoodzkich napompowanych mega produkcji w stylu Gladitora i temu podobnych, lecz muzyka subtelna i wyrafinowana o silnie wyczuwalnym idiomie iberyjskiego stylu i brzmienia.
![]() |
fot. Tomasz Wiech, FMF |
Koncert ten odbiegał znacznie od przyjętej na FMFie konwencji: industrialnych przestrzeni (krakowskiego kombinatu) i projekcji video z obrazów filmowych, do których dana muzyka była pisana. Nic zresztą dziwnego, że Iglesias jako warunek swojego przyjazdu na Festiwal do Krakowa postawił: organizację koncertu w tradycyjnej sali, bez animacji video i w wykonaniu najlepszych polskich muzyków. Muzyka Iglesiasa przez swa delikatną tkankę dźwiękową znakomicie zabrzmiała się w przestrzeni sali filharmonicznej i nie wyobrażam sobie by miała rozbrzmiewać w wielkiej hali przemysłowej, w której umknęły by wszelkie niuanse i subtelności muzyczne, nawet przy zastosowaniu nagłośnienia. Organizatorzy przystali na te warunki i po dwóch latach starań udało się nakłonić kompozytora do przyjazdu na Festiwal, a dodatkowo przygotował on specjalnie ułożony repertuar koncertu, a w nim prawykonania nowo zaaranżowanych utworów.
Alberto Iglesias jest kompozytorem zarówno muzyki filmowej (około 50 utworów) jak i autonomicznych utworów muzyki „poważnej”. Jest laureatem najważniejszych nagród filmowych, od 18 lat współpracuje z Pedro Almodóvarem, tworząc muzykę do jego najsłynniejszych filmów, z których suity zabrzmiały tego wieczoru: Skóra w której żyję (światowe prawykonanie), Przerwane objęcia, Złe Wychowanie, Volver, Porozmawiaj z nią, Wszystko o mojej matce, a także El amante menguante: Porozmawiaj z nią i wreszcie suitę do filmu Szpieg (światowe prawykonanie), za którą był nominowany do Oscara.
Na finał koncertu usłyszeliśmy dwie pieśni na głos solowy i orkiestrę do poezji Wallace’a Stevensa i Piera Paola Pasoliniego muzyka bardziej wytrawna o nieco trudniejszej szacie brzmieniowej, przeznaczona dla bardziej wymagającego słuchacza, fenomenalnie wykonał Carlos Mena –hiszpański kontratenor.
Dobór wykonawców był rzeczywiście trafiony i muzycy zaprezentowali nam świetne wykonanie. Obok znakomitej jak zwykle Orkiestry AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia wystąpili tak znamienici soliści jak –Agata Szymczewska – polska skrzypaczka i Mariusz Pędziałek wybitny krakowski oboista.
![]() |
fot. Tomasz Wiech, FMF |
Miejmy nadzieję, że w kolejnych edycjach Festiwalu będziemy mieli jeszcze okazję wysłuchać takich koncertów jak dzisiejszy. Nawet jeden koncert w ramach festiwalu odbywający się w tradycyjnych warunkach, dawałby możliwość prezentowania muzyki z filmów o delikatniejszej tkance dźwiękowej i na delektowanie się dźwiękami muzyki.
Kolejne dni festiwalowe zapowiadają się równie ciekawie: obok koncertów, odbędą się również warsztaty kompozytorskie, spotkania z artystami, jubileuszowy koncert muzyki 10-ciu kompozytorów na 10-cio lecie działalności RMF Classic oraz na finał festiwalu wykonanie na żywo muzyki do słynnego filmu Matrix, synchronicznie z emisją video na ogromnym ekranie w Hali ocynowni krakowskiego kombinatu.
Festiwal Muzyki Filmowej
Czwartek, 26 września 2013
Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie, godzina 20.00
PROGRAM
Volver*
Skóra, w której żyję*
35mm: Highlights of Almodovar – suita z filmów: Przerwane objęcia, Złe wychowanie, Volver, Porozmawiaj z nią, Wszystko o mojej matce
***
Szpieg*
El amante menguante – suita z filmu Porozmawiaj z nią
The Poem that took the Place of a Mountain – pieśń do tekstu Wallace’a Stevensa
La Resistenza e la sua Luce – pieśń do tekstu Piera Paola Pasoliniego
Wykonawcy
Carlos Mena – kontratenor
Agata Szymczewska – skrzypce solo
Mariusz Pędziałek – obój, rożek angielski
AUKSO Orchestra Marek Moś – dyrygent
gość specjalny: kompozytor – Alberto Iglesias
*światowa premiera
Komentarze
Prześlij komentarz