fot. Archiwum Ośrodka Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX wieku im. I. J. Paderewskiego
Znany Paderewski to: wielki mąż stanu, premier Polski, fantastyczny pianista grający przed wielotysięczną publicznością i kompozytor muzyki, którą właściwie trudno gdziekolwiek usłyszeć.
Zdecydowanie więcej można by powiedzieć o tym czego nie wiemy o Paderewskim. Jednakże nie chcąc, aby tekst ten zamienił się w encyklopedię postaram się przytoczyć jedynie wybrane fakty, które może zachęcą czytelnika do bliższego zapoznania się z tą niezwykle frapującą postacią.
Zapewne nie wiele dziś osób pamięta że Paderewski zagrał rolę wirtuoza w filmie Sonata księżycowa – Lothara Mendesa z 1937 roku, a mówimy o czasie kiedy filmy dźwiękowe kręcono dopiero od kilku lat. Oprócz wspaniałej gry Paderewskiego możemy też posłuchać jego głosu i poznać jego fizjonomię.
Inna mało znana okoliczność to fakt, że do Paderewskiego należy rekord wpisany do Księgi Guinnessa za najwyższy dochód w przeliczeniu na jedną zagraną nutę, po dziś dzień Paderewski uchodzi za najlepiej opłacanego artystę wszechczasów.
W 1932 roku na jego koncert do nowojorskiego Madison Square Garden przybyła rekordowa liczba 16 tysięcy słuchaczy, było to niezwykłe wydarzenie ulice Nowego Jorku zostały całkowicie zablokowane przez tłumy udające się na koncert 74-letniego pianisty.
Poza grą na fortepianie lubił grywać nawet przez klika godzin w brydża.
Pewnie nie wiele osób wie, iż Paderewski oprócz posiadłości w Polsce oraz rezydencji w Szwajcarii , posiadał ranczo w Kalifornii na którym zajął się uprawą wina, liczył też na znalezienie źródeł ropy naftowej, był on również współwłaścicielem luksusowego Hotelu Bristol w Warszawie
Zmarły w 1941 został pochowany w Waszyngtonie z prezydenckim ceremoniałem.
Prochy Paderewskiego przybyły do Polski dopiero niedawno w 1992 roku trzeba było upadku komunizmu w Polsce, ażeby mógł spocząć w rodzimej ziemi. Na jego pochówek w Warszawie przybył prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush.
Równie niezwykłych wydarzeń z życia Paderewskiego można by przytaczać bez liku, mam nadzieję, że tych kilka ciekawostek będzie inspiracją do zapoznania się z oryginalną biografią jednego z najbardziej znanych artystów swojej epoki.
Daniel Wierzejski
Komentarze
Prześlij komentarz