Przejdź do głównej zawartości

Paderewski znany i nieznany

fot. Archiwum Ośrodka Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX wieku im. I. J. Paderewskiego

Co wiemy o Paderewskim tak ciekawej postaci historycznej?
Znany Paderewski to: wielki mąż stanu, premier Polski, fantastyczny pianista grający przed wielotysięczną publicznością i kompozytor muzyki, którą właściwie trudno gdziekolwiek usłyszeć.
Zdecydowanie więcej można by powiedzieć o tym czego nie wiemy o Paderewskim. Jednakże nie chcąc, aby tekst ten zamienił się w encyklopedię postaram się przytoczyć jedynie wybrane fakty, które może zachęcą czytelnika do bliższego zapoznania się z tą niezwykle frapującą postacią.
Zapewne nie wiele dziś osób pamięta że Paderewski zagrał rolę wirtuoza w filmie Sonata księżycowa – Lothara Mendesa z 1937 roku, a mówimy o czasie kiedy filmy dźwiękowe kręcono dopiero od kilku lat. Oprócz wspaniałej gry Paderewskiego możemy też posłuchać jego głosu i poznać jego fizjonomię.
Inna mało znana okoliczność to fakt, że do Paderewskiego należy rekord wpisany do Księgi Guinnessa za najwyższy dochód w przeliczeniu na jedną zagraną nutę, po dziś dzień Paderewski uchodzi za najlepiej opłacanego artystę wszechczasów.
W 1932 roku na jego koncert do nowojorskiego Madison Square Garden przybyła rekordowa liczba 16 tysięcy słuchaczy, było to niezwykłe wydarzenie ulice Nowego Jorku zostały całkowicie zablokowane przez tłumy udające się na koncert 74-letniego pianisty.
Poza grą na fortepianie lubił grywać nawet przez klika godzin w brydża.
Pewnie nie wiele osób wie, iż Paderewski oprócz posiadłości w Polsce oraz rezydencji w Szwajcarii , posiadał ranczo w Kalifornii na którym zajął się uprawą wina, liczył też na znalezienie źródeł ropy naftowej, był on również współwłaścicielem luksusowego Hotelu Bristol w Warszawie
Zmarły w 1941 został pochowany w Waszyngtonie z prezydenckim ceremoniałem.
Prochy Paderewskiego przybyły do Polski dopiero niedawno w 1992 roku trzeba było upadku komunizmu w Polsce, ażeby mógł spocząć w rodzimej ziemi. Na jego pochówek w Warszawie przybył prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush.
Równie niezwykłych wydarzeń z życia Paderewskiego można by przytaczać bez liku, mam nadzieję, że tych kilka ciekawostek będzie inspiracją do zapoznania się z oryginalną biografią jednego z najbardziej znanych artystów swojej epoki.

Daniel Wierzejski

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Orkiestrownik

Co to takiego Orkietrownik? Nie jest to kierownik orkiestry, ani żadne wymyślne urządzenie do strojenia orkiestry, lecz rewelacyjny internetowy, multimedialny przewodnik po orkiestrze symfonicznej. Mówiąc w skrócie Orkiestrownik to cykl nagrań edukacyjnych, na które składa się 18 filmowych etiud o instrumentach orkiestry. Orkiestrownik powstał jako wspólne przedsięwzięcie Instytutu Muzyki i Tańca oraz Narodowego Instytutu Audiowizualnego, do programu tego zostali zaproszeni muzycy tworzący jedną z najlepszych polskich orkiestr - Sinfonię Varsovię. Celem projektu, realizowanego m.in dla potrzeb ogólnopolskiego Programu  filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!  jest pokazanie fenomenu tak wielkiego organizmu, jakim jest orkiestra symfoniczna oraz przedstawienie ról i znaczenia poszczególnych instrumentów. Nagrania tych filmów, odbyły się w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia. Strona internetowa projektu znajduje się pod tym - linkiem . Po wejściu na stronę ukazuje nam się graficzny pr

Acis i Galatea – premierowo w Operze Krakowskiej

W ramach XV Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej będziemy dziś świadkami premierowego przedstawienia utworu George’a Friedricha Haendla – Acis i Galatea . Jest to wyjątkowa, bardzo rzadko grywana „mała opera”, zwana przez kompozytora serenatą, której pierwowzór powstał w 1708 roku w Neapolu, gdzie utwór został zamówiony z okazji zaślubin księcia Tolomeo Saverio Gallo.    Haendel sięgnął do libretta, które źródłem swym tkwi w mitologicznej opowieści o dwojgu kochanków. Sycylijski śmiertelnik, pasterz Acis i nimfa morska Galatea kochają się, jednak Acis ma groźnego rywala w postaci cyklopa Polifema (którego później pokona Odyseusz). Zaleca się on w niezgrabny sposób do Galatei. Ostrzeżenia ze strony chóru nimf i pasterzy, jak również prośby Galatei i rada Damona pozostają daremne: Acis wyzywa olbrzyma do walki. W czasie, kiedy kochankowie przysięgają sobie wieczną miłość, cyklop Polifem ujrzawszy parę zakochanych zaczął ich ścigać. Galatea uciekła wskakując do

"Zmartwychwstanie" II Symfonia c-moll Gustawa Mahlera

Mahlerowskie katharsis II Symfonia „Zmartwychwstanie” była chyba pierwszym utworem Gustawa Mahlera z pośród twórczości tego kompozytora jaki usłyszałem, była to miłość od pierwszego wejrzenia i trwa niezmiennie do dziś, co się potwierdziło na wczorajszym koncercie. Po raz kolejny uzmysłowiłem sobie jak wspaniałe jest to dzieło, dla mnie chyba najwspanialsza z wszystkich symfonii.    Ta muzyka zwłaszcza w kulminacyjnych momentach daje odczucie wzniosłości, majestatu. Mahler dosięgną tu ekstremów, jego kontrasty są porażające i mogą wywołać u słuchacza poczucie duchowego wstrząsu bliskiego temu, które miały wywoływać antyczne greckie tragedie czyli katharsis – oczyszczającego umysł człowieka.   Doskonała instrumentacja, bardzo dramatyczna narracja muzyczna, bogactwo inwencji melodycznej i pomysłów kompozytorskich, (o których twórcy współczesnej muzyki filmowej mogliby tylko pomarzyć), to najważniejsze atuty twórczości Mahlera.   II Symfonia „Zmartwychwstanie